Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 13 stycznia 2013

Projekt zagospodarowania ogrodu na małej działce

            Po raz kolejny przedstawiam Wam projekt obejmujący zagospodarowanie działki, tym razem o wielkości ok 4 arów. Podstawowym wymaganiem było maksymalne wykorzystanie słonecznej, południowo- wschodniej i południowo-zachodniej części terenu ciągnącego się wzdłuż budynku niewielkim pasmem.
            W ogrodzie miało znaleźć się miejsce na skromną altankę z bielonego drewna, malutką fontannę, oczko wodne z miejscem na grilla, miejsce zabaw dla dzieci oraz kilka drzew owocowych.
Wymagania, jak na posiadana powierzchnie- gigantyczne.... Szczęśliwie udało się spełnić wszystkie prośby i pozostał nawet skrawek czystej niezagospodarowanej zieleni od strony północno- wschodniej, który przy niewielkim nakładzie sił może cieszyć oko wolną przestrzenią.
Poniżej wizualizacja kilku części ogrodu.
Ogród reprezentacyjny składający się z fantazyjnie wygiętych brukowanych ścieżek i podjazdu do garażu przedzielonych okrągłymi nasadzeniami kwiatowymi atrakcyjnymi o każdej porze roku oraz strefy rekreacyjnej z altaną i fontanną. Rosnący tu modrzew o płaczącym pokroju oraz miniaturowy szupin japoński nadają temu miejscu niezwykły, nostalgiczny klimat.

 W części południowo- zachodniej umiejscowiono taras, który w lecie może nieprzyjemnie się nagrzewać uniemożliwiając odpoczynek. Aby temu zapobiec zaprojektowałam przyjemny narożny płotek z bielonego drewna, który obrośnięty powojnikiem i bluszczem (dodatkowo atrakcyjnym zimą i wczesna wiosna, gdyż jest rośliną zimozieloną) chroni przed nadmiernym nagrzewaniem jednocześnie nie ograniczając zanadto dostępu promieni słonecznych do tarasu.

  Ta sama część ogrodu widoczna z drugiej strony. Odpoczynek na tarasie uprzyjemni właścicielom posesji pięknie pachnący krzak różanecznika, który swoje okazałe kwiaty rozwija już na wiosnę, a dodatkowo jest wysoce mrozoodporny. W szerokiej wazie rośnie lobelia ciesząc widokiem niebieskich kwiatów od czerwca do późnej jesieni.
W oddali widoczne jest miejsce zabaw dla dzieci.

 Widok z balkonu na małe oczko wodne z miejscem na grilla oraz ozdobne drzewo magnolii gwiaździstej (pierwszy zwiastun wiosny w ogrodzie- kwitnie już końcem marca). Po drugiej stronie oczka brzoza o zwisających pędach oraz sumak octowiec- pięknie wybarwiający liście jesienią.

Mały sad owocowy. Znajdziemy tu wiśnie ozdobne, śliwę, jabłoń oraz krzewy owocowe. W przedniej części można urządzić mały warzywniak lub zielnik. 

Poniżej wklejam szczegółowy plan nasadzeń uwzględniający wszystkie gatunki. 
Jest to plan 2D wykonany w skali 1:100. LEGENDA:

1. sosna czarna 
2. świerk kłujący  "Blue Mountain"
3. modrzew europejski
4. wiśnia piłkowana
5. żywotnik zachodni
6. szupin japoński "Pendula"
7. magnolia gwiaździsta
8. sumak octowiec

   Dla niektórych nazwa sumak może brzmieć obco, ale z pewnością każdy kojarzy ten                                                              piękny gatunek  szczególnie atrakcyjny w jesiennych barwach  
9. brzoza
10. powojnik "Arabella"
11. bluszcz pospolity
12. różanecznik "Lauretta"
13. wiśnia różowa
14. śliwa
15. jabłoń
16. warzywnik/ zielnik
17. czarna porzeczka
18. czerwona porzeczka
19. hortensja bukietowa "Vanilla-Freise" Renhy
20. wrzosiec krwisty "Rosantha"
21. wrzos pospolity "Spring Torch"
22. lawenda wąskolistna "Hidcote"
 23. azalia "Glowing embers"
24. smagliczka skalnaJeśli macie problem z zagospodarowaniem swojego ogrodu- piszcie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz